Mielőtt azonban belemerülnénk a témába tisztázzunk egy pár dolgot, igen az Egyesült Királyság a naaagy halmaz, neki van a divatszimbólumként is ismert zászlaja, de ebben a nagy fagyitölcsérben különálló (nagyon erős.) nemzeti identitással bíró kis gombócok vannak. Mi az angol gombócban lakunk, de ezen kívül még vannak a velszi, a skót, és az ír gombócok is, és habként vannak az egész tetején különféle kis szigetek, meg cseresznyeként a habon még kisebb és távolibb cuccok. régen az egész egy nagy tésztába volt betöltve, de azt már a történelem felzabálta.
aki mélyebben is kíváncsi erre a cukrászati remekműre, annak itt egy meglehetősen szórakoztató kisfilm, ami megkíván némi angolt ugyan, de szerencsére jó képekkel van illusztrálva.:
na ennyit a politikai földrajzról, szűkítem egy picit a kört. Velsz Anglia nyugati szomszédja (bár a mi lakóhelyünkhöz képest északon van) Velsz védőszentje a Szent Dávid, aki halálának ma van a ezeöcáázvalamennyiedik évfordulója, és nem mellesleg a velszi nemzeti ünnep. (az Egyesült Királyságban nem számít annak, így a velsziek nagy bánatára nem állami munkaszüneti nap)
Velszről szőke nőként annyit érdemes tudnotok, hogy itt élnek a druidák, ami máig is egy élő, gyakorlott vallás, saját nyelvük van amit még mindig megtanítanak a gyerekeiknek, az országban minden kétnyelvű, még a divatáruházban a "cipő" szó is két nyelven van kiírva. ez a nyelv amúgy nagyon hasonlít a tünde nyelvhez a gyűrűkurából.
Annyira menők, hogy a zászlajukon egy sárkány van:

Egyébként az ő neve Y Ddraig Goch (A Vörös Sárkány) akit a Zisten küldött, hogy megvédje a velszi kultúrát és nyelvet.
A nemzeti hangszerük a lant, ezen játszottak a bárdok is ugyebár mikor Edvárdkirályangolkirály beléptetett a fakó lován hej.
nemzeti jelkép a metélőhagyma meg a nárcisz, de manapság már az utóbbit tűzik ki a ruhájukra. eddig azt hittem, hogy ez egy nagy egyesültkirályság szimbólum a tavasz köszöntésére, főleg hogy a nárcisz itt gazként nő még az autópályák szélén is, de most már tudom, hogy ádehogy (mondjuk itt valószínűleg olyasmi is közrejátszott, hogy a metélőhagyma és a nárcisz velsziül majdnem ugyanaz, és bár régen a katonák az előbbit tűzték a kabátjukra megkülönböztető jelzésül a csatákban, manapság azért egy nárcisz sokkal inkább divatkompatibilis)

saját nyelvükön az országuk neve: Cymru
saját nyelvükön a fővárosuk neve: Caerdydd, ami angolul annyit tesz hogy Cardiff, és hát azért ez az egész felhajtás, mert hétvégén itt voltunk kirándulni.
Nincs is olyan messze Brisztoltól, fővárosi rangja van a lakói szerint, úgyhogy tutira elég csicsás egy városnézéshez, vár is van meg tenger is, kell ennél több?
Ami gyanús volt, hogy bárki aki meghallotta hogy oda megyünk rögtön megkérdezte: vásárolni? ehh, persze hogy. vásárolni. (tíkémeksz)
mikor megérkeztünk megértettük miért a kérdés, a belvárost teljesen elárasztották a boltok, de ez már csak így van minden túristalátványosság környékén, és itt nem is volt annyira zavaró. amit szintén kedvelek, hogy vannak olyan üzletek, amik nagyon adnak a kirakatuk igényességére, ez az ablak az első fényképek egyike amit a városban készítettünk:

a város maga kicsit emlékeztetett Székesfehérvárra, nem olyan dimbesdombos mint Brisztol.
Bár mi egyenesen a várba indultunk mégis eltévedtünk a vásárlás ködében, mert az óriási és brisztoliakkal teljesen megegyező plázákat hihetetlen édes, különleges, titokzatos, többszintes árkádlabirintus köti össze.
megnézném szívesen este, vagy karácsonykor, mikor az egész felragyog a lampionok fényétől.



méregerős kávét kaptunk itt kettő fityingért.

wm művészifotóz:

végül kikeveredtünk a vásárcsarnok bűvköréből, irány a vár.
ami tulajdonképpen egy robosztus várfallal körbekerített hatalmas udvar amiben van egy palota, meg egy másik vár, meg kertrendszer és az egészet jól körbe lehet járni.
a várkaput őrök védik, akik bizonyos időközönként teátrálisan helyet cserélnek, különleges táncmozdulatok kíséretében:
a harmadik bedig az ismeretlen katona szobra:
wm nagyon boldog, mert várat fotózhat:

a folyosókról nincs kép, mert dobszó üti meg a fülünk, a sötét és nyirkos helységben megindul a fantáziánk, dobok! súgja wm, orkokat vizionálunk, sietősre vesszük a figurát, és amikor kiérünk az udvarra azt látjuk hogy egy rezesbanda vonul be a várudvarra, a palota elé:
szóval a kecske úgy került bele a velszi seregbe, hogy egyszer egy csatában amikor már minden elveszettnek tűnt, egy kecske ront be a harcok sűrűjébe akit a velsziek követtek és így valahogy megmenekültek- bevallom őszintén ezt a sztorit már később, a múzeumban olvastuk, és engem jobban érdekelt a farmerből varrott gázmaszk, úgyhogy elég szedettvedett a tudásom ezzel kapcsolatban.
a lentebb látható piros rucikról meg kucsmákról pedig előzetesben annyit, hogy a nagy fagylaltkehely minden gombócának ez az ünnepi viselete, a gombolást kell figyelni, azonosításnál.
erről hosszabban itt olvashatsz, ha érdekel.
persze vannak a fejlesztett harcosok is, nekik nem macisapijuk van, hanem cicakabijuk.
amit aztán szóról szóra leírva találunk egy információs táblán.
wm büszke magára. cuki.
wm indul le először,
ezután a következő állomás a palota belseje. nem túl sok szobát nyitnak meg, de azon annál gyönyörűbbek. (a vinnyogó kölkeiket gyönyörű múzeumokon végigrángató szülők nélkül még élvezetesebb lett volna.)
plafon egy kis gondolkodószobában:
ebédlőplafon
tapéta.
mondom tapéta.
a könyvtár ajtajait kívülről belülről majmok díszítették:
ja utána vármúzeum, meg szendvicszabálás, meg kávé meg még körbejárás,
nagyon lefárasztotta az agyunkat ez a sokminden.
a kukák például:

szóval ennyit bírtunk. kitámolyogtunk a várból, beültünk egy sörözőbe, mert wm számára a kultúra része a helyi sör, én limonádáztam,
aztán velszisütit vettünk a piacon aminek a receptjét nagyon illene leírnom, de mivel már három órája szenvedek ezzel a bejegyzéssel inkább hagyom most a búsba, ehelyett elmesélem hogy láttunk a várban egy anyukát, aki tizenkét centis tűsarkúban, feketefehér koktélruhában, fátyolos fekete kalapban jött kövesfüves várlátogatásra, és a rózsaszín csipkébe öltöztetett kislányával fel alá sétált a hadtörténeti múzeumban úgy, hogy a kislány mindkét cipellőjébe egy sípolós gumijáték volt beépítve. wm gyáva volt és nem fotózta le nektek sajnos.
végül a busz indulásáig benéztünk a plázákba is, az agyunk addigra eléggé elfáradt. nem néztük meg a kikötőt, a meg velszi nemzeti múzeumot, legközelebb,
végül pedig egy kávézóban fényképezgettük egymást:
nna ennyi.

Diolch am dy sylw.
5 megjegyzés:
Csudaszép.
roto
Élvezet olvasni bejegyzéseidet és csodálni a képeket.Köszi!!!!! Magdi
:)
köszike
Naggyon -naggyon csodás volt!!!!!!!
nagyon szép! :)
Megjegyzés küldése